Zapewne wielu z was długo czekało na tę informację. Z dniem 11 listopada 2019 roku prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosił zniesienie wiz dla Polaków lecących do USA. Jednak pamiętajmy, że mowa tu tylko o wizach turystycznych i biznesowych. Postaram się przybliżyć i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tematem ruchu bezwizowego do USA.

Już od dłuższego czasu mogliśmy spodziewać się tego ruchu, ponieważ współczynnik odrzuconych wiz dla Polaków od bardzo długiego czasu wynosił poniżej 3 procent, czyli progu, który zwalnia z ich posiadania.

Polska wraz z wieloma innymi krajami należy do programu Visa Waiver Program, który reguluje zasady dotyczące podróżowania do Stanów bez konieczności wykupowania wizy za kilkaset złotych, jednakże nie oznacza to, że możemy kupić pierwszy lepszy bilet do Nowego Jorku i wyruszyć w podróż 😊

Wejście do tego programu oznacza, że możemy podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności starania się o wizę, jednak na okres maksymalnie 90 dni.

Każdy chcący wyjechać na takich warunkach powinien się zarejestrować w ESTA, czyli Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Koszt takiego wniosku to 14 dolarów. Możemy go złożyć klikając w ten link bezpośrednio w biurze ceł i ochrony granic Stanów Zjednoczonych.

Poniżej film pokazujący jak wypełnić ten wniosek:

 

Oczekiwanie na potwierdzenie trwa dość krótko – maksymalnie do 72 godzin, aczkolwiek uzyskuje się je zazwyczaj w ciągu godziny – dwóch. Po potwierdzeniu otrzymamy numer referencyjny, który jest ważny przez kolejne 2 lata, więc w przypadku kolejnych lotów nie potrzebujemy wyrabiać kolejnego wniosku, możemy od razu kupować loty do Stanów i lecieć. Polecam zabrać ze sobą wydrukowany dokument potwierdzający uzyskanie autoryzacji ESTA, w razie problemów ułatwi i przyspieszy nam to procedury na lotnisku.

 

Uwaga:

  • Wniosek musimy złożyć najpóźniej 72 godziny przed planowanym lotem, jednak proponujemy to zrobić tuż po zakupie biletów, pamiętaj, że jest on ważny przez kolejne 2 lata.
  • Przy składaniu wniosku ważne jest aby nie pomylić się przy wpisywaniu danych, rób to powoli i ostrożnie.
  • Pamiętaj, że twój paszport musi być aktualny nie tylko podczas składania wniosku, ale także podczas twojej podróży.
  • Twój paszport musi być biometryczny.
  • Jeśli zmieniasz paszport, nazwisko lub jakieś inne dane, za każdym razem musisz wyrobić nowy wniosek o autoryzację ESTA.
  • O bezwizowej podróży do USA mogą też zapomnieć osoby, które po 1 marca 2011 roku wjeżdżały do Korei Północnej, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu lub Iranu.
  • Kup bilet powrotny przed wylotem, inaczej nie zostaniesz wpuszczony do USA.

Ważny wpis do ESTA nie daje gwarancji, że wjedziemy na terytorium USA! W dalszym ciągu (tak jak obecnie, w przypadku naszej promesy wizowej) ostateczną decyzją podejmuje oficer straży granicznej na lotnisku w Stanach Zjednoczonych.

Szczegóły oraz podstawowe pytania i odpowiedzi znajdziecie pod tym linkiem:

https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/tourism-visit/visa-waiver-program.html