Maroko to coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wojaży. Niektórych może jednak przerażać perspektywa wyjazdu do jakby nie patrzeć egzotycznego kraju. Postanowiliśmy zebrać kilka wskazówek, które na pewno okażą się przydatne i sprawią, że Twoja wizyta w tym kraju przebiegnie bez żadnych niespodzianek.  

morocco street

Naucz się targować

Towary na straganach zazwyczaj nie mają ustalonej ceny i dla każdego towaru trzeba o nią pytać osobno. Uwaga, jeżeli od razu zgodzisz się zapłacić podaną kwotę, możesz bardzo obrazić sprzedawcę! Tutaj częścią kultury jest negocjowanie każdej zapłaty. 

Poniżej kilka wskazówek: 

 • Nie odpowiadaj na pytania w stylu “ile chciałbyś dać”. Nigdy pierwszy nie podawaj ceny.  Jeżeli samemu podasz zbyt wysoką kwotę, handlarz z radością weźmie od Ciebie każde pieniądze.  
 • Powinieneś zapłacić najwyżej połowę tego, o co prosi sprzedawca. Zwykle bez problemu jesteś w stanie stargować 30 – 60% kwoty początkowej.  
 • Przed zakupem zaplanuj, ile maksymalnie chcesz dać za daną rzecz. Sprzedawcy żyją z targu i wykorzystają każdą psychologiczną sztuczkę, by Cię podejść. W ten sposób nie wydasz za dużo.  
 • Bardzo skuteczną taktyką jest odchodzenie od straganu – najprawdopodobniej zostaniesz zawołany z powrotem. Udawaj znudzonego i nie pokazuj, że zależy Ci na zakupie.  
 • Raczej nie wypada targować się o żywność ani w miejscach, gdzie ceny są widoczne na metkach.
   

Nie pij wody z kranu

Woda butelkowana jest tania, powszechnie dostępna i zdecydowanie bezpieczniejsza do picia. Wodą z kranu można bezpiecznie myć ręce lub zęby. Polecamy tylko nosić ze sobą żel antybakteryjny.  

 

Naucz się francuskiego

Językiem urzędowym w Maroko jest arabski, ale najprościej dogadać się tpo francusku.  Chodząc ulicami zauważysz jak popularny tutaj jest ten język. Sprzedawcy będą milsi, jeżeli poznasz kilka podstawowych zwrotów. Nic nie stoi na przeszkodzie by mówić nawet po Polsku – gdy w grę wchodzą pieniądze, Marokańczycy zrozumieją każdy język. 
 

Ubierz się odpowiednio 

Dostosuj swój strój do pogody i nie zapomnij wziąć pod uwagę wiatru. Zawsze noś nakrycie głowy. Nawet w styczniu słońce pali tak mocno, że krem do opalania może okazać się niezbędny. 
Kobiety szczególnie powinny zwracać uwagę na swój ubiór – mimo że otwarty i tolerancyjny, dalej jest to kraj muzułmański i nieprowokujący strój jest zalecany.  

 

Wybierz najlepszą porę roku

Maroko jest relatywnie ciepłym krajem, ale zimą zdarzają się tu przymrozki a nawet opady śniegu. Latem natomiast temperatury potrafią przekroczyć 50 stopni. Najlepiej odwiedzić ten kraj wiosną lub jesienią, gdy jest wystarczająco ciepło, ale nie upalnie. Uwaga, warto sprawdzić kiedy odbywa się tu Ramadan, bo wtedy wiele miejsc może być zamkniętych. 
 

Kup kartę SIM na lotnisku

Podróżowanie bez Internetu to prawie jak bez ręki, a transmisja danych w roamingu jest bardzo droga. Na lotnisku swoje stoiska mają operatorzy komórkowi, którzy sprzedają marokańskie karty SIM oraz pomogą z konfiguracją telefonu. Cena zwykle nie przekracza 20 zł. 
 

Przygotuj dużo gotówki

W Maroko większość transakcji odbywa się gotówkowo, dlatego zawsze warto mieć przy sobie trochę dirham. Najprościej pieniądze wyciągnąć z bankomatu – Revolut działa prawie w każdym banku, ale mogą one pobierać prowizje. 
Więcej o Revolucie możesz przeczytać tutaj: Aplikacje podróżnicze
Alternatywnie w Maroko można płacić w dolarach lub euro, ale sprzedawcy akceptują tylko banknoty, no i kurs jest tak zawyżony, że bardziej opłacalna jest płatność w lokalnej walucie. 

Uważaj na taksówki

Podróżowanie taksówkami to najtańszy i najszybszy sposób poruszania się po mieście. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach:  

 • Taksówkarze nie lubią włączać taksometrów. Najprościej umówić się na cenę przed wejściem do samochodu i pamiętać o zasadzie z punktu pierwszego by cenę stargować przynajmniej o połowę. Można też wyraźnie poprosić o włączenie licznika – prawdopodobnie zapłacisz odrobinę mniej. My woleliśmy wiedzieć, ile zapłacimy przed przejazdem.  
 • Taksówek szukaj w popularnych miejscach typu dworce autobusowe, centra handlowe. Nie wsiadaj, jeżeli kierowca jest zbyt nachalny, siłą próbuje zaciągnąć Cię do samochodu lub wydaje się podejrzany. Taksówek jest tyle, że na pewno za chwilę znajdziesz następną. 
 • Niestety Uber w Maroko działa tylko w Casablance i nie jest zbyt bezpieczny z powodu taksówkarzy, którzy atakują kierowców. 
    

Uważaj na ulicy 

Często ulice tutaj są wąskie i zatłoczone. Naprawdę łatwo wpaść tutaj pod rozpędzony skuter lub osła ciągnącego wóz. Przechodząc przez ulicę nie ma co liczyć na to, że ktoś Ci ustąpi, raczej trzeba wyjść na pasy i mieć nadzieję, że każdy zatrzyma się w porę. 

 

Nie wchodź do meczetów

Wejście do meczetu jest dozwolone tylko dla wyznawców Islamu więc by uszanować ich tradycję, nie powinno się do nich wchodzić. Nie wypada również głośno rozmawiać przed wejściem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by fotografować te budynki z zewnątrz. 
 

Nie nastawiaj się na legendarne imprezy

Maroko to kraj muzułmański, więc nie nastawiałbym się na dużą dostępność alkoholu. Można go kupić w kilku hotelach, barach i sklepach, ale do określonej godziny. Często jest schowany w piwnicy, albo za zamkniętymi drzwiami. Jest tutaj kilka klubów, ale zwykle są drogie i zatłoczone. 

Nie każdy jest twoim przyjacielem

Jeżeli będziesz wyglądał na zagubionego, ktoś na pewno zapyta, czy nie potrzebujesz pomocy. Niestety tacy lokalni przewodnicy nie są bezinteresowni, po zaprowadzeniu na miejsce będą wołać o “somethingsomething” i raczej nie odejdą bez zapłaty. Tak samo jak natarczywych ludzi, którzy próbują coś Ci sprzedać, należy nauczyć się ich ignorować. 
 

Piątek jest dniem wolnym

Piątek w Maroko jest dniem skupienia i modlitw. Wiele miejsc jest wtedy zamkniętych lub otwartych krócej. Należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu atrakcji. 
 

Nie fotografuj bez zgody 

Zawsze poproś o zgodę przy fotografowaniu ludzi lub zwierząt. Niektórzy będą wymagali zapłaty i będą bardzo nachalni w jej egzekwowaniu. Szczególnie uważaj na ludzi tresujących małpy oraz węże. Jeżeli nie dasz im pieniędzy zwierzę może Cię zaatakować.