Nieważne, czy wybieramy się na dwutygodniowe wakacje, czy jedynie na kilkudniowy city break. Poniżej przedstawię wam kilka sposobów na mądre pakowanie, tak aby zmieścić się w bagaż podręczny, którego wymiary znajdziecie tutaj, a przy okazji zaoszczędzić kilka złotych nie dokupując bagażu rejestrowanego. Niektórzy pakują się w małe walizki, inni w torby, a są i tacy co w reklamówki. Ja jestem fanem dobrego plecaka, ponieważ wiem, że nawet jak wydaje się on trochę za duży, to jestem w stanie coś upchać i zmieścić do przyrządu mierzącego.

 

  1. Tortilla na każdy dzień.

Wcale nie chodzi o jedzenie, ale o sposób pakowania. Przygotuj na każdy dzień zestaw: koszulka, skarpetki, bielizna. Jeśli chcesz codziennie zmieniać spodnie, to też możesz je rolować. Następnie rozłóż koszulkę. Na górze połóż bieliznę i po obu stronach luźno skarpetki. W taki sposób jak na poniższym filmie. Teraz zacznij mocno zwijać aż do samego dołu. Gdy mamy już uformowany wałek zakładamy na niego skarpetki, tak aby nam się nie otworzył w plecaku. Taki sposób pakowania pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego mamy gotowy zestaw na dany dzień.

  1. Kosmetyki przelej w mniejsze opakowania.

W bagażu podręcznym i tak jest wymagane, aby trzymać kosmetyki w maksymalnie 100ml pojemnikach, ale możesz jeszcze bardziej to ograniczyć. Postaraj się zabrać jeden szampon do ciała i włosów. Kup plastikowe małe opakowania na krem. Zabierz tylko potrzebne kosmetyki i spakuj wszystko w foliowy worek. Zapewniam Cię, że dasz radę, nawet jeśli musisz spakować lakier do paznokci 😉 Kładź zawsze kosmetyczkę na samą górę, tak aby można ją było zawsze szybko wyjąć na kontroli bezpieczeństwa. Jeśli ułożysz ją na dole konieczne będzie wyciąganie wszystkiego, potem kosmetyczki, co może zepsuć nasz porządek w plecaku, a dobrze każdy wie, że drugi raz ciężko tak samo ułożyć ubrania.

  1. Nie pakuj wszystkiego.

Jeśli wybierasz się na dłuższe wakacje z bagażem podręcznym to po prostu nie bierz wszystkiego. Jadąc w ciepłe kraje, możesz spakować tylko bieliznę. Resztę możesz kupić na miejscu. Wielu podróżników kupuje na wakacjach takie zwykłe, najtańsze koszulki, a po pobycie wysyła je pocztą do domu, lub oddaje do pojemników na zużytą odzież. W większości przypadków o wiele taniej wyjdzie nas zakup kilku koszulek czy spodni niż kupowanie bagażu rejestrowanego. Gdy jedziemy w  trochę chłodniejszy klimat, to możemy założyć kilka ubrań na siebie. Trzy koszulki, bluza i kurtka? Dlaczego nie. Nikt na lotnisku nie zwróci nam uwagi. Przecież ma prawo nam być zimno 🙂

  1. Pakuj elektronikę do worka.

Powerbank w innej kieszonce, kabel USB w spodniach, telefon w kurtce. Jeśli też zawsze macie taki bałagan z kablami i ładowarkami, to mam dla was rozwiązanie. Za 3zł możemy kupić taki worek zapinany jak do kosmetyków. Do niego możemy włożyć całą elektronikę. Poza tym, że zajmuje mniej miejsca, to nie mamy problemu na kontroli. Pracownicy czasem proszą o wyjęcie do skrzynki. Wtedy kładziemy nasz worek i spokojnie możemy przejść przez bramki.

  1. Butelka wody zajmuje dużo miejsca.

Niby tylko półlitrowa butelka wody, a w jej miejsce możemy upchać skarpetek na cały tydzień. Zamiast pakować do plecaka butelkę, którą kupimy za 10zł w sklepie bezcłowym, lepiej zainwestować w butelkę z filtrem węglowym oraz karabińczyki. Karabińczyk możemy przyczepić do plecaka, a wodę do niego. Ja korzystam z takiej butelki i zawsze jeśli przyjdzie mi mierzyć plecak po prostu ją odpinam i odkładam na bok. Poza tym, oszczędzamy sporo miejsca i pieniędzy, ponieważ taką butelkę możemy napełnić zwykłą wodą w toalecie, lub w specjalnie przystosowanym do tego kranie z wodą pitną. Ważne jest też to, że oszczędzamy naszą planetę zużywając mniej plastiku.

  1. Poduszka – ważna sprawa.

Nie wyobrażam sobie żadnego lotu, żadnej podróży autobusem, pociągiem, czy samochodem bez mojej poduszki. Tutaj mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza to zakup takiej dmuchanej, która zajmuje bardzo mało miejsca jeśli jest pusta. Możemy ją przenieść w bagażu, a następnie nadmuchać kiedy będzie nam potrzebna. Minusem jest to dmuchanie, jest ono dosyć męczące, a poduszka sama w sobie do najwygodniejszych nie należy. Druga opcja to pluszowa, zwykła mała poduszka, albo tak jak w moim przypadku maskotka – świnka. Ze względu na wypełnienie pluszem, a nie powietrzem poduszka jest wygodniejsza i bardziej elastyczna. Nie musimy jej nadmuchiwać więc jest zawsze gotowa do spania. Nie musimy jej pakować do bagażu podręcznego, możemy trzymać w ręce, albo przypiąć paskiem od plecaka. Nigdy jeszcze nikt nie kazał mi jej mierzyć, a ponadto zawsze maskotka wywołuje pozytywne reakcje wśród obsługi lotniska.

  1. Kolejność jest ważna.

Na sam spód kładę klapki – są sztywne, więc dobrze nam uformują spód plecaka do dalszego pakowania. Następnie nasze „tortille” jedna przy drugiej. Jak najciaśniej. Zwinięty mam również ręcznik, ale jeśli wiem, że w hotelu do którego jadę będą ręczniki, to go nie biorę. Szkoda tracić cennego miejsca. Na samą górę kosmetyki i elektronika. Zawsze muszą być pod ręką. Mam też w plecaku osobną kieszeń do której kładę bandaże, plastry i leki. To też jest ważne żeby było łatwo dostępne, nawet jeśli nam się nie przydadzą to mogą pomóc komuś innemu. Podczas podróży często zmieniamy klimat i o chorobę łatwo. Sam już z niejednej wracałem przeziębiony.

 

  1. W plecak spakuj plecak.

Tak, zawsze zabierz ze sobą mały plecak, lub taki worek jak się nosiło w szkole na wf. Zajmuje bardzo mało miejsca, a czasami ratuje nasze plecy. Gdy już dojedziemy na miejsce naszego pobytu nie musimy nosić z dużego i pełnego plecaka, wtedy wyciągamy ten drugi i swobodnie możemy z nim chodzić po mieście i pakować do niego swoje pamiątki.

 

  1. Czasami dostaniesz reklamówkę.

W niektórych sklepach bezcłowych dostajemy produkty w reklamówkach. Nie jest to najoszczędniejszy sposób na pakowanie, ale można wykorzystać. Kupując jedną butelkę w reklamówce, zostaje nam całkiem sporo miejsca do wykorzystania. Nie polecam wypychać reklamówki po brzegi bo może zwrócić uwagę podczas wchodzenia na pokład, ale na spokojnie jeśli się boimy, że nasz bagaż przekracza o kilka cm wymiary możemy coś z niego wyjąć i przełożyć do reklamówki z produktami ze sklepu bezcłowego. Pamiętajcie, że te produkty nie zaliczają się do bagażu podręcznego, więc jeśli nie macie wykupionej usługi priority, to spokojnie możecie wejść z plecakiem i reklamówką ze sklepu.

  1. Zrób to z głową.

Nie zabieraj wszystkiego razy dwa skoro jesteś pewien, że nie wykorzystasz. Nie przejmuj się, jeśli pobrudzą Ci się spodnie i będziesz mieć plamę na każdym zdjęciu. Zawsze można je spróbować doczyścić. Zabierz jeden pasek do spodni. Przecież i tak masz tylko jedne ubrane, a pasek zawsze możesz przełożyć. Postaraj się zabrać jedne, ale wygodne buty. Nie musisz mieć innego obuwia na każdy dzień w podróży. A na koniec, gdy już wszystko spakujesz, postaraj się zostawić trochę wolnego miejsca. Przyda się na pamiątki z wakacji.

 

Tak jak widzicie, jeśli wszystko dobrze rozplanujemy, możemy naprawdę sporo miejsca zaoszczędzić i spakować się na wymarzony wyjazd jedynie z bagażem podręcznym. Czasami zabieram jeszcze ze sobą żelazko, lub suszarkę do włosów. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy jesteśmy w stanie kupić w wersji „mini” a sprawują się równie dobrze co pełnowymiarowe produkty.