W dzisiejszych czasach praktycznie nie rozstajemy się z naszymi smartfonami. Warto więc to wykorzystać podczas naszych podróży. Mamy okres urlopowy, więc postanowiłem zebrać kilka najważniejszych aplikacji, z których sam korzystam podczas podróży i podzielić się z Wami. Poniżej lista polecanych aplikacji:

Trip advisor

Aplikacja w której możecie sprawdzić jakie są atrakcje w danej miejscowości, lub poszukać dobrej restauracji. Tworzona przez użytkowników, więc posiada masę recenzji i komentarzy o wybranym miejscu. Często mi pomogła uniknąć wizyty w drogiej, ale kiepskiej restauracji, lub atrakcji za którą się płaci krocie. Według mnie jest to najbardziej praktyczna aplikacja podróżnicza, bardzo ułatwiła mi zwiedzanie w Bułgarii, w której ciężko znaleźć atrakcje poza kurortami dla turystów. Z pewnością ułatwi organizacje waszej podróży!

Revolut

Revolut to aplikacja, która ratuje nasze finanse za granicą. Za darmo wypłacamy z bankomatów pieniądze, a płacąc kartą potrącani jesteśmy po kosztach kursu, bez żadnych prowizji. Jedyny koszt to 10zł, tyle płacimy za wysyłkę. Od kiedy używam Revoluta, zapomniałem o kantorach, a kartę bankową na wakacje zostawiam w domu. Firma bardzo szybko się rozwija i umożliwia nam korzystanie z innych usług. Ja aktualnie w podróży wykupuję ubezpieczenie poprzez tę kartę. Mamy też możliwość ubezpieczenia swojego telefonu, wymiany pieniędzy na kryptowaluty, możliwość stworzenia sejfu, który pozwala nam zaoszczędzić trochę gotówki, czy też stworzeniu wirtualnej karty.

Google Maps

Koniec z papierowymi mapami. Używaj online, lub pobierz dane miejsce I korzystaj z map offline. Możesz przeczytać opinie innych użytkowników o danym miejscu, podejrzeć jak ono wygląda na street view, a później włączyć nawigację i dojść pod same drzwi najkrótszą drogą. Popularnie nazywane Mapsy pokazują nam też linie tramwajowe i metro, wraz z rozkładem jazdy, chociaż w Atenach przekonaliśmy się, że rozkład nie zawsze współgra z rzeczywistością. Musimy pamiętać, że pobierają one dużo energii, tak więc warto zaopatrzyć się w powerbanka, jeśli chcemy przez cały dzień mieć włączone mapy. Z Google Maps na pewno się nie zgubimy na wakacjach.

Icoon

Jesteś w obcym kraju i nie znasz języka? Nic nie szkodzi, jeśli masz Icoon. Wybierasz obrazek, pokazujesz innej osobie i wszystko jasne. Potrzebujesz kupić koszulkę, wypłacić pieniądze, a może szukasz cebuli na lokalnym targu? Te wszystkie rzeczy znajdziesz w aplikacji, wystarczy znaleźć daną kategorię i interesujący nas obrazek.

Splitwise

Wybierając się ze znajomymi na wakacje, nie zawsze każdy płaci za siebie, a dobrze wiemy jak męczące jest przechowywanie paragonów i rozliczanie się po powrocie. Splitwise rozwiązuje ten problem. Wystarczy, że wszyscy znajomi zainstalują tę aplikację, utworzysz grupę i zaczniesz wpisywać wydaną kwotę. Splitwise sam Ci policzy ile pieniędzy muszą Ci zwrócić znajomi, ponadto można dodawać rachunki w różnych walutach, a paragony załączać jako zdjęcia. Pierwszy raz przetestowaliśmy to w Mediolanie i od tamtego czasu ta aplikacja towarzyszy mi w każdej podróży. Teraz Twoje wydatki są pod pełna kontrolą!

Pack teo

Skarpetki? Są! Ręcznik? Jest! Szczoteczka? Cholera! Na pewno każdy z nas zapomniał spakować ważnej rzeczy wyjeżdżając na kilka dni. Zainstaluj Pack teo, tworzysz własną podróż i dodajesz przedmioty które musisz spakować. Ponadto aplikacja podpowiada jakie rzeczy powinniśmy spakować na nasz wyjazd. Jeśli zaczniemy myśleć o tym długo przed wyjazdem, tworzyć swoją listę i odhaczać przedmioty jaki już udało nam się kupić i spakować na pewno żadna rzecz nam nie umknie. Pamiętajcie, że w niektórych krajach ciężko dostać pojedynczą szczoteczkę do zębów, lub żyletkę do golenia i jesteśmy zmuszani do zakupu całej paczki, która do niczego się nam nie przyda, a ponadto narazi nasz budżet.