Spanie na lotnisku. 01-01-2020

Masz lot z przesiadką lub wylot z innego miasta wcześnie rano? Często bywa tak, że jesteśmy zmuszeni spędzić noc na lotnisku. Warto przygotować się już wcześniej tak, aby była ona jak najbardziej komfortowa. Niektóre lotniska oferują miejsca do spania w formie takich małych kabin sypialnianych, czy hoteli, ale w tym wpisie skupię się na trzeciej opcji, czyli darmowym noclegu na terenie lotniska.

Sprawdź lotnisko.

Po pierwsze musisz sprawdzić, czy lotnisko jest w ogóle otwarte. Małe lotniska czasami są zamykane na noc i otwierane dopiero dwie godziny przed pierwszym rannym lotem. Wtedy nie ma sensu przyjeżdżać wcześniej, aby spędzać tam noc. Zupełnie inaczej jest w przypadku przesiadek, które zazwyczaj są na większych lotniskach i wtedy mamy pewność, że nikt nie zamknie hali odlotów i nas nie wyrzuci.

 

Odpowiednie miejsce.

Gdy już jesteśmy na lotnisku, musimy podjąć decyzję: śpimy na podłodze lub szukamy wygodnych ławek. Ja zawsze staram się wybrać opcję z ławką, chociaż niektóre lotniska montują siedziska z przedziałami, które uniemożliwiają położenie się na nich. Jeśli jednak uda nam się zdobyć miejsce do spania, powinniśmy zrobić sobie bazę. Ławki są zazwyczaj metalowe, więc warto rozłożyć bluzę, czy ciepły kocyk, założyć kaptur na głowę i pójść spać.

Nie przejmuj się

Wiele razy słyszałem, że ktoś boi się spać na lotnisku, ponieważ ochrona wyrzuca. To mit, nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, żeby ochrona lotniska kogoś wyrzuciła, oczywiście mowa tu o trzeźwych podróżnikach.

Pilnuj bagażu

Jeśli nie lecisz sam, to warto rozważyć spanie na warty i pilnować swojego bagażu na zmianę. Jeśli jednak jesteś w pojedynkę, to zabezpiecz się najlepiej jak to tylko jest możliwe. Najcenniejsze rzeczy, pieniądze i dokumenty umieść w kieszeni od spodni, tak aby cały czas były wyczuwalne – zmniejszysz ryzyko kradzieży.

Zawsze jest zimno

Może nie zawsze, ale zazwyczaj, w szczególności gdy lotnisko jest mniejsze i nocą nie ma żadnych lotów, robi się wtedy opustoszałe i zostaje tylko kilku śpiących pasażerów, ochrona i obsługa sprzątająca. Budynek w tym czasie potrafi się mocno wychłodzić. Warto mieć kocyk, lub bluzę którą możemy się przykryć.

Sprawdź wygody

Prawdopodobnie nie jesteś pierwszą osoba, która chce się przespać na danym lotnisku. Warto poświęcić kilka minut i sprawdzić co oferuje dane miejsce. Niektóre są naprawdę luksusowe. Na przykład na poznańskiej Ławicy mamy skórzane kanapy – są całkiem wygodne, a na warszawskim Chopinie można skorzystać z czystego prysznica i to zupełnie za darmo.

Co warto zabrać:

Poduszka – zawsze warto mieć, nawet jak chcemy uciąć tylko krótką drzemkę

Kocyk – pamiętaj, że na lotnisku jest zimno

Karimata – dla śpiących na podłodze

Bluza/kurtka – pamiętaj, że nawet latem może być chłodno

Wygodne ubrania – śmiało możesz spędzić ten dzień w dresie

Opaska na oczy – światła są włączone przez całą noc

Kłódka – jeśli masz taką możliwość to lepiej zamknij na klucz swój bagaż.

 

I tak się nie wyśpisz.

Pamiętaj, że lotnisko to nie własne łózko w domu lub hotelu. A ta noc nie będzie należała do tych po których wstajesz wypoczęty i idziesz na śniadanie typu „szwedzki stół”. Jednak jest jedna ogromna zaleta, która przemawia do mnie najbardziej. Jest za darmo!