Samochodowe wyprawy charakteryzuje jedna bardzo ważna cecha – wolność. To ty decydujesz, gdzie i jak długo chcesz jechać, sam wybierasz miejsca na postój, muzykę oraz atrakcje warte odwiedzenia. Jest to jeden z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju “od podszewki” z dala od tłumów i nastawianych na turystykę miejsc.
Jeżeli niestraszne są dla Ciebie długie godziny spędzone w samochodzie i tysiące pokonanych kilometrów, to przygotowałem kilka praktycznych porad, które na pewno okażą się przydatne.  

 

Własny samochód, czy z wypożyczalni

Najważniejszym elementem wyprawy jest właśnie auto którym pojedziemy. Trzeba zdecydować, czy wyruszamy z domu własnym autem, czy może wygodniej będzie na miejsce dolecieć i tam wypożyczyć auto. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Własne auto należy odpowiednio przygotować do drogi – sprawdzić olej, płyn chłodniczy filtry i stan opon. Jeżeli planujesz wyprawę na drugi koniec świata, może tańszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta już na miejscu? Niestety samochody z wypożyczalni mają swoje minusy, należy uważać na limit kilometrów oraz warunki ubezpieczenia i zwrotu pojazdu. Niektóre firmy nie pozwalają na wyjazdy zagraniczne, lub pobierają za to dodatkowe opłaty.

 

Znaj swoje limity i odpowiednio zaplanuj trasę

Zdecydowanie nie powinno się kierować pojazdem, gdy jesteś zmęczony. Ja mogę kierować 5-6 godzin dziennie, niektórzy nawet 12. Może to być spowodowane fizycznymi problemami z siedzeniem przez tak długi czas lub z czystej nudy. Dla niektórych jazda w nocy może być uciążliwa. Musisz znać swoje limity i starać się ich nie przekraczać. 

Zapoznaj się też z przepisami drogowymi w kraju, do którego zmierzasz, jazda za granicą potrafi drastycznie różnić się od tego co znamy w Polsce. Na przykład przejazd przez centrum Bukaresztu przypomina bardziej indyjskie miasta niż te europejskie. Więcej o naszym wyjeździe do Rumunii możesz przeczytać TUTAJ.

Planowanie trasy jest kolejnym ważnym elementem, staraj się nie pokonywać zbyt wielu kilometrów jednego dnia. Musisz też wziąć pod uwagę jaką drogą pojedziesz – 200 kilometrów w Niemczech pokonasz w 2 godziny, ale ta sama odległość w ukraińskich górach to już wyprawa na cały dzień.
Przed wyjazdem ustal jakie miejsca chcesz odwiedzić, a następnie na ich podstawie zaplanuj trasę. Zjedź czasem z autostrady i zajrzyj do okolicznych wsi. By wyprawa była bardziej interesująca, zawsze zostaw sobie trochę wolnego czasu, może akurat przeżyjesz przygodę życia w mieście, do którego trafisz przypadkiem i o którym nigdy nie słyszałeś.

 

Zarezerwuj noclegi wcześniej

Szukanie noclegu “na już” w obcym państwie może być stresujące. W dużych miastach znalezienie hotelu jest relatywnie proste, ale co, gdy wypadnie nam przenocować na przykład w albańskich górach? Dlatego warto o noclegach pomyśleć wcześniej. Przy rezerwacji należy pamiętać o dostępności parkingu. W niektórych krajach parkowanie na ulicy może być niebezpieczne.  

Zawsze można wziąć ze sobą namiot, ale często ceny na campingach są porównywalne lub tylko odrobinę niższe od ofert na Bookingu. No i zostaje jeszcze nocleg w samochodzie 😊  

 

Ubezpieczanie 

  • Ubezpieczenie turystyczne – nie przewidzisz wszystkiego, co może spotkać Cię podczas podróżowania. Choroba, wypadek, złamanie przepisów – to wszystko potrafi przydarzyć się w najmniej dogodnym momencie. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów ubezpieczeń, zawierających zwrot kosztów za opóźnienie lotów, utratę bagaży czy pomoc w przypadku zagubienia dokumentów.
     
  • Ubezpieczenie assistance – jeżeli zdarzy Ci się rozładowany akumulator, zatrzaśniesz klucze w aucie, przebijesz oponę lub samochód po prostu się zepsuje warto mieć pod ręką kontakt do pomocy drogowej. Ubezpieczenie Assistance zapewnia szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, pozwoli Ci czuć się bezpiecznie i komfortowo w podróży samochodem. Firmy ubezpieczeniowe oferują usługę Assistance w Podróży, którą możesz wykupić na przykład na tygodniowy wyjazd.
     
  • Ubezpieczanie wypożyczonego samochodu –   wypadki na drogach zdarzają się tak często, że nigdy nie możemy być pewni, że nas ominą. Cena wynajmowanego samochodu zazwyczaj obejmuje podstawowe ubezpieczenie OC, chroniąc tym samym kierowcę przed kosztami naprawy auta drugiego uczestnika ewentualnej kolizji. Jednak w przypadku stłuczki z naszej winy, zostaniemy obciążeni kosztami naprawy wynajętego samochodu, a kwoty te mogą być naprawdę duże i skutecznie nadszarpnąć nerwy i domowy budżet. W chwili wynajmowania samochodu pracownik wypożyczalni zaoferuje nam dodatkowe ubezpieczenie, które znacząco obniży lub w całości zniweluje udział własny najemcy na wypadek uszkodzenia. Jednak przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować zakres oferowanego ubezpieczenia. Ceny pakietów często są bardzo wysokie i nie zawsze obejmują np. uszkodzenie opon, szyb albo kradzież wynajętego auta. 

 

Pakowanie 

Wycieczka samochodem to nieustanne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Oznacza to, że codziennie musimy spakować i rozpakować swoją walizkę. Warto spakować się tak, żeby najpotrzebniejsze rzeczy mieć zawsze pod ręką. Trochę więcej o pakowaniu opisaliśmy TUTAJ
W samochodzie zawsze przyda się rolka taśmy, śrubokręt, nożyczki, czy trytytki, a apteczkę i butelkę wody powinieneś mieć w aucie zawsze. Warto też mieć ze sobą deskę do krojenia, kubeczki plastikowe lub papierowe, ręczniki kuchenne, worki na śmieci czy jednorazowego grilla. Należy pomyśleć o ładowaniu elektroniki i zabrać ładowarki, powerbanki i ładowarkę podłączaną pod zapalniczkę samochodową.

 

Przygotuj odpowiednią muzykę

Długa jazda samochodem bywa nużąca, dlatego zawczasu warto zaplanować jakąś rozrywkę. Najlepiej przygotować sobie playlistę ulubionych utworów do słuchania, ważne, żeby były to raczej żywsze piosenki by przypadkiem nie zasnąć za kierownicą. Świetnie sprawują się też audiobooki i podcasty.  

Warto pamiętać o różnorodności, gdy już nasze utwory się znudzą może warto posłuchać lokalnego radia? Nie ma nic lepszego niż radio nadające w obcym, nieznanym języku!    

 

 

Spontaniczność!

Na trasie można zobaczyć naprawdę wiele nieopisanych nigdzie atrakcji, czy to specyficznie wyglądający dom, niesamowity widok ze szczytu góry, czy lokalna restauracja gdzieś na uboczu. Nie bój się zboczyć z trasy i zwiedzać na własną rękę, to jest właśnie ta najlepsza rzecz w wyprawach samochodowych – by poczuć tę wolność! 
Zabierz czasem autostopowicza! Musisz przekroczyć rzekę? Przepłyń promem zamiast przejechać mostem. Masz do wyboru tunel lub wąską drogę przez góry? Co z tego, że wspinanie się na szczyt zajmie Ci trzy razy tyle czasu. Przygoda, o to chodzi w road tripach, to droga jest najciekawsza, a nie jej cel!