Czasem nie mamy możliwości lub wystarczająco wolnego czasu na długi wyjazd, dlatego jednodniówki to świetny pomysł na ciekawe spędzenie dnia i zwiedzenie nowego miasta. Londyn to idealnie miejsce na taki wypad. Atrakcji jest tutaj pełno – również tych darmowych, wszędzie coś się dzieje no i nie bez powodu jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie świata.

 

Loty do Londynu

Najtaniej do Londynu dostać się za pomocą dwóch przewoźników – Wizzair latający na Londyn Luton oraz Ryanair na Londyn Stansted. Loty są praktycznie co chwilę z prawie każdego lotniska w Polsce, a bilety często można znaleźć w okolicach 40 zł w jedną stronę.
Ja wylatywałem Ryanairem z Wrocławia o 7, a wracałem po 20. Dało mi to prawie 14 godzin w Londynie. Moim zdaniem wystarczająco.

Lecąc do Wielkiej Brytanii warto zabrać ze sobą elektroniczny paszport. Omija się wtedy ogromne kolejki na kontroli granicznej. By wjechać do tego kraju wystarczy dowód osobisty, ale swoje trzeba wtedy odstać.

Dojazd z lotniska do miasta

To jest niestety najdroższa część wycieczki. Lotniska tanich przewoźników często są oddalone od centrum miasta i trzeba jakoś się tam dostać. W przypadku lotniska Stansted najtańszą opcją jest autobus – bilety można znaleźć w okolicach £10 jeżeli zarezerwuje się wystarczająco wcześnie. Najszybciej jednak dostać się pociągiem – Stansted Express odjeżdża co 15 minut, ale bilety kosztują £20.

Poruszanie się po Londynie

W tym mieście bezkonkurencyjne jest metro i był to, oprócz nóg, mój główny środek transportu podczas krótkiego pobytu. Jeżeli nie planujecie często jeździć, nie warto bawić się w zakup biletów, podchodząc do bramki wystarczy przyłożyć kartę od bankomatu (działają również te polskie), a opłata naliczy się automatycznie – około £1.5 za przejazd. Dodatkowo system pilnuje, by nie przekroczyć maksymalnej dobowej stawki. Przy wyjściu znów przykładamy kartę i bramka nam się otwiera. Całkiem wygodne, ale dla dwóch osób trzeba mieć dwie osobne karty. Na takiej samej zasadzie można jeździć słynnymi double deckerami, tylko że tutaj odbijamy kartę tylko przy wejściu. Do autobusu powinno wsiadać się przednim wejściem, a wysiadać środkowym.

Więcej informacji o płatnościach można znaleźć tutaj: Contactless and mobile pay as you go

Co warto zobaczyć w Londynie

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by zobaczyć wszystko co oferuje Londyn, ale umiejętne planując trasę można zwiedzić sporo rzeczy. Poniżej zebrałem tylko kilka atrakcji wartych odwiedzenia:

 1. Tower Bridge

Jeden z symboli i najbardziej rozpoznawalnych punktów Londynu. Jest to most zwodzony, zbudowany w stylu wiktoriańskim na rzece Tamizie położony zaraz obok Tower of London. W nocy jest on pięknie oświetlony, ale w dzień też prezentuje się w świetnie, zwłaszcza podczas podnoszenia przęseł.

 1. The Globe Theatre

Potocznie zwany teatrem Shakespear’a, to tutaj w XVII wieku wystawiane były jego sztuki. Dzisiaj budynek jest odbudowany i odbywają się w nim przedstawienia.

 1. London Eye

Wybudowany w 2000 roku diabelski młyn jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Londynie. Z góry zobaczyć można całe centrum miasta i okoliczne atrakcje.
Niestety by wjechać na szczyt trzeba odstać swoje w kolejce – zwykle 20-60 minut. Można też kupić bilety omijające kolejki, ale są sporo droższe. £30 kosztują bilety zwykłe, £40 za fast track.

 1. Big Ben

Big Ben to właściwie pseudonim dzwonu, który znajduje się na szczycie Elizabeth Tower, ale przyjęło się tak nazywać całą wieżę. Znaleźć można go na północ od pałacu Westminster zaraz przy rzece.
Aktualnie jest w remoncie i cały zakryty jest rusztowaniami.

 1. Pałac Buckingham

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać – siedziba brytyjskiej królowej. Warto odwiedzić chociaż ze względu na architekturę lub dla słynnych strażników w charakterystycznych czerwonych mundurach. Niestety wrażenie psuje tłum turystów przytulonych do każdego kawałka ogrodzenia.

 1. Muzea

Londyn oferuje naprawdę wiele świetnych muzeów, a niektóre z nich są darmowe. Poniżej kilka, moim zdaniem, wartych odwiedzenia:

 • Science Museum – muzeum nauki, gdzie znaleźć można wiele wystaw związanych z kosmosem, pojazdami i techniką.
 • Natural History Museum – czyli muzeum historii naturalnej posiada szkielety dinozaurów oraz informacje na temat wielu gatunków zwierząt.
 • National Gallery – tutaj można obejrzeć ponad 2000 obrazów wielu artystów takich jak Da Vinci, Botticelli, Caravaggio czy Van Gogh.
 • Tate Modern – muzeum sztuki nowoczesnej, pełne fotografii i obrazów. Często można też trafić tu na występy artystów.
 • Museum of London – muzeum historii miasta od prehistorii, przez średniowiecze, aż do czasów współczesnych.

 1. Hyde Park

Największy park w centrum Londynu, kiedyś był własnością monarchów, ale w XVII został otwarty dla zwędzających. Świetne miejsce by przyjść i odpocząć od hałasu miasta – latem można znaleźć tutaj leżaki.

 1. Soho

Kiedyś była to dzielnica mody dla arystokracji, a od XIX wieku to tutaj przyjeżdża się na najlepsze imprezy. To miejsce jest znane ze świetnych restauracji, klubów, teatrów, czy ekskluzywnych sklepów.

 1. Peron 9 ¾
  Świetna atrakcja, której fanom Harrego Pottera nie trzeba przedstawiać. Na dworcu King’s Cross można zrobić sobie zdjęcie przy „magicznej” ścianie lub zrobić zakupy w sklepie z gadżetami.

 1. Warner Bros. Studio Tour

Kolejna atrakcja związana z Harrym Potterem. Tutaj można obejrzeć lokacje z filmu takie jak wielka sala czy pokój życzeń. Można też wskoczyć do parowozu, który w filmie dowoził uczniów do Hogwartu.Bilet wstępu kosztuje £45.00 za osobę.

Szczególnie polecam dłuższy spacer wzdłuż Tamizy – na trasie natrafimy na sporo atrakcji z tej listy i poczujemy trochę klimat tego miasta.

 

Powrót

Jeszcze krótka sugestia jeżeli planujecie wracać z lotniska Stansted. Bądźcie na miejscu co najmniej 2h przed odlotem. Lotnisko jest ogromne i obsługuje masę pasażerów na raz. Zanim traficie do samolotu czeka was kilka średnio przyjemnych atrakcji jak kontrola bezpieczeństwa z ogromnymi kolejkami, oraz przejażdżka kolejką do innego terminala – w moim przypadku ogłoszono to dopiero 15 minut przez zamknięciem bramki. Lepiej być wcześniej niż spóźnić się na samolot.