Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego co może zdarzyć się na wyjazdach. Złamana noga, problemy zdrowotne, zgubiony bagaż – wszystko potrafi wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a planując wakacje zwykle nie myślimy o takich rzeczach. Ubezpieczenie turystyczne to jeden z najważniejszych zakupów przedwyjazdowych, często jednak przez nas pomijany.  

Ile to kosztuje?  

Na koszt ubezpieczenia wpływ ma kierunek, do którego zmierzamy, długość wyjazdu, wiek ubezpieczonego oraz aktywności jakie planujemy podczas pobytu. Ubezpieczenie wyjazdu nad plażę w Kołobrzegu będzie nieporównywalnie tańsze niż ubezpieczenie wspinaczki wysokogórskiej w Mongolii. Ceny polis w przypadku tygodniowych wakacji w Polsce lub Europie zaczynają się od 10 złotych, wyjazdy do krajów arabskich i basenu morza śródziemnego to koszt w okolicach 30 złotych, a USA i reszta świata zaczyna się od 60 złotych.  

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?  

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Koszty leczenia to suma wydatków na świadczenia medyczne jakie ubezpieczyciel gwarantuje się pokryć. Wlicza się w to wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu, zakup leków, transport czy też zakup okularów. 

NNW 

Skrót ten rozwija się jako następstwo nieszczęśliwych wypadków – są to pieniądze które ubezpieczyciel deklaruje się wypłacić w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu z powodu wypadku na wyjeździe. Zwykle wylicza się procent uszczerbku na zdrowiu i wypłaca odpowiednią kwotę. Na przykład złamana noga może być uznana jako 10% czyli dostaniemy jedną dziesiątą całkowitej sumy ubezpieczenia.  

OC

Czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – zabezpiecza nas w przypadku, gdybyśmy to my wyrządzili komuś szkodę. Obejmuje zazwyczaj uszkodzenia mienia, wypadki czy szkody wyrządzone przez dzieci lub zwierzęta. Ubezpieczyciel zwraca wtedy koszty jakie ponieśliśmy w tej sytuacji.  

Ubezpieczenie bagażu

Jest to po prostu zwrot pieniędzy za zgubiony, uszkodzony czy ukradziony bagaż. Wlicza się w to walizki, torby, plecaki, ale też wózek dziecięcy, telefon, aparat fotograficzny, a nawet sprzęt sportowy. 

Assistance 

Wielu ubezpieczycieli oferuje też usługę Assistance, czyli pomoc w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Na przykład pobyt w hotelu, transport, pomoc informacyjną i finansową, czy wsparcie tłumacza. Warianty różnią się w zależności od wykupionego pakietu polisy.  

Na co zwrócić uwagę?  

Wysokość kwoty ubezpieczenia

Firmy ubezpieczeniowe często oferują różne pakiety warianty ubezpieczeń różniące się między sobą kwotą na jaką jesteśmy ubezpieczeni. Największym błędem jest niedoszacowanie ryzyka, a zwykle nie zdajemy sobie sprawy z ogromu kosztów, jakie trzeba ponieść. W odpowiedzi na to niektóre firmy oferują ubezpieczenia bez limitu odpowiedzialności.  

Sporty 

Jazda na nartach czy rowerze, wspinaczka górska, lot paralotnią lub skok ze spadochronem – to tylko kilka z ciekawych pomysłów na to jak spędzić czas na wakacjach. Należy jednak pamiętać, że często takie atrakcje nie są uwzględnione w podstawowym pakiecie ubezpieczenia, a często w formularzu zakupu należy zaznaczyć jakie sporty planujemy uprawiać, co ma wpływ na cenę całego ubezpieczenia.  

Spożywanie alkoholu  

Nieszczęśliwe wypadki, jak i problemy zdrowotne, które mają miejsce, gdy u ubezpieczonego stwierdzono stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) pozostają często wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że jeżeli wydarzy nam się wypadek po spożyciu alkoholu, możemy narazić się na spore koszty. Warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę, która uchroni nas również w tym przypadku.  

Sytuacje wyjątkowe

Kupując ubezpieczenie warto zwrócić uwagę czy jesteśmy chronieni w przypadku sytuacji wyjątkowych takich jak epidemia, zamach terrorystyczny lub trzęsienie ziemi. Często ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w takim przypadku.  

Czas karencji

Jeżeli ubezpieczenie kupimy będąc już za granicą, może nas obowiązywać czas karencji, czyli przedział, w którym nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się w ten sposób przed wyłudzeniami, takimi jak na przykład wykupienie ubezpieczenia tuż po wypadku.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *