Jak efektywnie zarządzać swoim czasem

Pracujesz w domu i marzysz o wakacjach, ale nie możesz sobie na nie pozwolić ze względu na brak funduszy lub aktualnie trwającą sytuację spowodowaną pandemią? Jak zawsze przychodzimy z pomocą. Najważniejsze w pracy z domu jest organizacja czasu. Zajmij się tym czym musisz, a w wolnej chwili zapomnij o pracy i oddaj się w całości swojej pasji – w moim przypadku podróżowaniu 😊 Możesz to robić za darmo – zobacz wpis i zupełnie wirtualnie – oglądając filmy/kanały innych podróżników. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które pomogą Ci w planowaniu swojej pracy jak i wakacji.

 1. Trello

Narzędzie którego używam prywatnie jak i w pracy. Możesz tworzyć różne zakładki z listami. Na przykład rzeczy do zrobienia i rzeczy zrobione, albo podzielić na dni tygodnia. W każdej zakładce możesz tworzyć nowe zadania, dodawać komentarze i bardzo wygodnie i intuicyjnie tym zarządzać. Ponadto możesz zaprosić wspólnika, co przydaje się podczas opracowywania projektów w większej grupie, gdzie dane zadania można przypisać do odpowiedniej osoby, obserwować postęp prac i dodawać komentarze. Aplikacja jest dostępna na:

PC: Kliknij tutaj

Android: Kliknij tutaj

Ios: Kliknij tutaj  

 1. Microsoft Online

Excel, Word, Power Point, One Drive i wiele innych zupełnie za darmo w wersji online, logując się przez przeglądarkę. Jest to o tyle wygodne, że możesz edytować wraz ze współpracownikami/znajomymi. Niezwykle przydatne tworząc w zespole jakieś analizy i wyliczenia w Excelu, ale też możesz się podzielić z innymi planem podróży rozpisanym w Wordzie. Minusem jest to, że niektóre funkcje są ograniczone i nie mamy tak pełnego zakresu możliwości jak w przypadku wersji offline po zakupie pełnego pakietu.

PC: Kliknij tutaj 

Android: Kliknij tutaj 

Ios: Kliknij tutaj 

 1. Toggl

Lubisz oszczędzać swój czas? Bo ja bardzo, dlatego używam tego narzędzia. Jest proste w obsłudze, bardzo intuicyjne, darmowe i dostępne na wielu platformach. Możesz mierzyć wszystko – poszczególne projekty, czas spędzony na social mediach, spacer, czy drogę do pracy. Zsumuj wszystko i wyciągnij odpowiednie wnioski. Po obserwacjach może się okazać, że na przykład spędzamy za dużo czasu na Facebooku, a moglibyśmy w tym czasie zrobić coś bardziej produktywnego. Na co dzień tego nie zauważamy, ale po miesiącu używania aplikacji możemy się przerazić widząc to jak wiele czasu marnujemy. Warto to kontrolować, w szczególności dzisiaj gdy nikt „nie ma czasu” 😊

PC: Kliknij tutaj 

Android: Kliknij tutaj

Ios: Kliknij tutaj

 1. Zoom

Darmowa aplikacja do wideokonferencji. Jest o wiele wygodniejsza od dobrze znanego nam wszystkim Skype. Możemy transmitować obraz z więcej niż jednej kamery, a nawet dzielić się obrazem z naszego pulpitu. Aplikacja łączy się z naszymi kalendarzami – Outlook i Google Calendar co pozwoli nam łatwiej zarządzać i kontrolować nasze służbowe wideokonferencje jak i rodzinne spotkania i pogaduszki. Sami używamy Zoom’a właśnie do spotkań ze znajomymi na całym  świecie, czy po prostu do pogawędki z najbliższymi.

Www: Kliknij tutaj

Android: Kliknij tutaj

Ios: Kliknij tutaj

 1. Slack

Narzędzie do komunikacji w większych grupach. Jakbym miał porównać do bardziej powszechnego, to taki Messegner od Facebooka. Z tym że o wiele bardziej zaawansowany i sprawniejszy. Możemy tam tworzyć pewne grupy do wymiany wiadomości, jak i pisać prywatnie do naszych znajomych lub współpracowników. W podstawowej wersji aplikacja jest darmowa, a nauka korzystania nie powinna nam zając więcej niż kilka minut. Jeśli pracujesz z zespołem nad jakimś projektem, albo zbierasz ekipę na letni wyjazd to ta aplikacja może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

PC: Kliknij tutaj

Android: Kliknij tutaj

Ios: Kliknij tutaj 

 1. Muzyka relaksująca

Jeśli chcesz pracować efektywnie, dobrze jest włączyć sobie jakąś spokojną muzykę w tle. Wiadomo, że każda osoba jest inna i niektórzy świetnie się skupiają słuchając disco-polo, a inni muszą pracować w zupełnej ciszy. Jednak większości z nas mogą pomóc spokojne jednostajne dźwięki. Na Youtube znajdziemy wiele takich filmów, a co najlepsze są one często połączone z pięknymi widokami z całego świata, więc w chwili przerwy warto przełączyć kartę w komputerze i pooglądać zachód słońca nad Adriatykiem lub poobserwować Afrykę z pokładu satelity. A gdy już zakończymy naszą pracę, pozwoli nam się to zrelaksować, wyciszyć i przenieść w najodleglejsze zakątki świata…

https://youtube.com/watch?v=B2WoExbIFBk%3Fversion%3D3%26rel%3D1%26fs%3D1%26autohide%3D2%26showsearch%3D0%26showinfo%3D1%26iv_load_policy%3D1%26wmode%3Dtransparent

 1. Technika Pomodoro

Bardzo prosta i efektywna technika do zarządzania naszym czasem. Chodzi o to, aby podzielić swój czas pracy na sekcje, optymalnie na 25 minut. Możesz na krótsze lub dłuższe, ale pamiętaj że przy zbyt długiej pracy nad jedną rzeczą twoja kreatywność i skupienie mocno spada. Po 25 minutach zrób sobie krótką przerwę, a następnie rozpocznij kolejną 25 minutową sesję. Za każdym razem ustaw budzik, który Ci zadzwoni po określonym czasie. Gdy usłyszysz dzwonek odłóż swoją pracę – najwyżej wrócisz po przerwie. Warto też stosować podczas naszych wakacji prowadząc samochód, pamiętaj że regularne przerwy są bardzo ważne, jednak nie musisz ich robić co 25 minut. Poniżej instrukcja w kilku prostych krokach:

 • Wybierz zadanie do wykonania.
 • Ustaw budzik na 25 minut, najlepiej taki tradycyjny, a nie w telefonie.
 • Pracuj intensywnie i w skupieniu nad swoim zadaniem
 • Zakończ pracę po usłyszeniu sygnału i zrób krótką przerwę 2-5 minut.
 • Rozpocznij kolejną 25 minutowa sekcję.
 • Po 4 takich blokach zrób koniecznie dłuższą przerwę 15 do 30 minut.
 1. Odłóż telefony i rzeczy rozpraszające

Facebook, Instagram, Twitter, Mail i wiele, wiele innych aplikacji które dążą do tego żeby oderwać Cię od pracy. Wszyscy jesteśmy świadomi jakie to są pożeracze czasu i jak nam przeszkadzają. Jeśli chcesz się maksymalnie skupić na swoich zadaniach i wykonać je jak najlepiej to odłóż swój telefon, a najlepiej wyłącz w nim Internet. Jak zakończysz swoje zadania, wtedy użyj telefonu i włącz Internet, potraktuj to jako formę nagrody za ukończone zadanie. Na pewno będzie Cię to jeszcze bardziej motywować.

 

Tak ja zarządzam swoim czasem zarówno w pracy jak i prywatnie. Przy codziennych obowiązkach, w planowaniu podróży jak i podczas samej wyprawy. Dzięki temu bez problemu jestem w stanie zaplanować od A do Z tygodniowy wyjazd dla kilkunastu osób w ciągu 5-6 godzin, wcześniej zajmowało mi to kilka dni, a nawet i tydzień. Polecam skorzystać chociaż z kilku narzędzi wymienionych w tym poradniki, a efekty zauważysz w krótkim czasie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *